Bezpieczne przedszkole
Globalna pandemia SARS-CoV-2 doprowadziła do wdrożenia szeregu środków prewencyjnych, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się infecji wirusowej. Jednym z działań, mających na celu zapobieganie zakażeniom, jest częsta dezynfekcja dłoni a także powierzchni użytkowych w przychodniach, sklepach, restauracjach, ale także w przedszkolach. Mając na uwadze strukture oraz charakter tych jednostek, dzienną ilość przebywających tam osób, a co za tym idzie liczbę patogenów chorobotwórczych, nasuwa się więc pytanie, dlaczego dopiero pandemia zmusiła nas do zastosowania tak oczywistych środków ochronnych?
Przedszkola są niezbędną strukturą społeczeństwa. Nie tylko umożliwiają rodzicom oraz opiekunom podjęcie pracy, ale przede wszystkim odgrywają kluczową rolę w rozwoju najmłodszych. Jednakże dzieci objęte opieką przedszkolną są narażone na 2-3 krotnie większe ryzyko infekcji bakteryjnej lub wirusowej, niż dzieci pozostające w domach. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla małego pacjenta, ale także wpływa na rozprzestrzenianie się chorób w społeczeństwie.
Częste mycie oraz dezynfekcja zabawek jest niezwykle ważne, ponieważ koronawirus może przetrwać na plastiku do 72 godzin. Dodatkowo dezynfekcja przyborów edukacyjnych i sportowych, wietrzenie sal, dystans, ograniczenie przebywania osób trzecich w placówkach, to tylko niektóre z przeciwpandemicznych wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego. Dobra wiadomość jest taka, że według badań Journal of Hospital Infection, koronawirusa można zdezaktywować w ciągu minuty, dezynfekując powierzchnie produktami zawierającymi 62-71% alkoholu. Warto pamiętać, że środki te stanowić będą prewencje nie tylko przed COVID-19, ale także przed innymi patogenami wywołującymi groźne dla dzieci choroby, takie jak: HFMS, szkarlatyna czy niezwykle niebezpieczne zakażenie rotawirusem.
Więszkość z chorób z którymi borykają sie rodzice przedszkolaków, przenoszona jest między innymi przez kontakt z przedmiotami, na których znajdują się wirusy lub bakterie. Częste mycie oraz dezynfekcja dłoni, certyfikowane szkolenia dla personelu, a także audyty placówek mogą znacząco ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób.
W dobie pandemii wiele firm oferuje różnorodne rozwiązania sanitarne. Jednkaże mając na uwadze dobro najmłodszych, warto zaufać specjalistom.
Dodaj komentarz