Wirusy w środowisku biurowym
Wirusy w środowisku biurowym stanowią zagrożenie nie tylko ze względu na zdolności infekcyjne. Przebyte zakażenia wirusowe mogą być przyczyną syndromu przewlekłego zmęczenia (Chronic Fatigue Syndrome – CFS) wśród pracowników biurowych. CFS, zwane także „grypą yuppie”, poza odczuciem chronicznego zmęczenia, które nie ustępuje po odpoczynku, objawia się bólami głowy, bólem mięśni i stawów, a także zaburzeniami pamięci, koncentracji i snu.
Rozprzestrzenianie się wirusów w środowisku biurowym związane jest ściśle z ich stabilnością na powierzchniach użytkowych, przy zachowaniu zdolności infekcyjnych. Wirusy infekujące układ oddechowy pozostają stabilne na powierzchniach przedmiotów kilka dni, podczas gdy te, infekujące układ pokarmowy, pozostają zjadliwe nawet przez dwa miesiące. Czynności zawodowe pracowników biurowych prowadzą do niezamierzonego kontaktu z patogenami chorobotwórczymi, w tym z wirusami.
Prawidłowe działania prewencyjne powinny opierać się przede wszystkim na prawidłowej higienie i dezynfekcji rąk. Niezbędne jest udostępnienie pracownikom procedur higienicznych oraz regularne dostarczanie środków dezynfekcyjnych. Równie ważne jest systematyczne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni blatów, biurek, klawiatur komputerów czy włączników światła. Środki prewencyjne powinny opierać się także na edukacji pracowników oraz regularnej ocenie narażenia na szkodliwe czynniki biologiczne.
Dodaj komentarz